Működési sajátosságok
A hotel működtetési alapelveinek kidolgozásánál komoly hangsúlyt fektettünk a „tudatos fogyasztás” koncepció népszerűsítésére. Ez az elv a rövidtávú profitmaximalizálás elvével nem összeegyeztethető. Mi a környezettel való szinergikus együttéllés mellett tettük le a voksunkat, még akkor is, ha az 10-15%-al kevesebb profitot eredményezhet.
- Szobánként mérjük a felhasznált áram, a víz és a hűtésre/fűtésre használt energia mennyiségét. Statisztikai adatok állnak rendelkezésünkre arra vonatkozóan, hogy egy nap alatt átlagosan mennyi ezen erőforrások fogyasztása szobánként, így ha valaki tudatos fogyasztásának köszönhetően megtakarít, úgy kedvezően befolyásolhatja hotelszámláját. Tesszük mindezt azért, mert hisszük, hogy így vendégeink ötleteket meríthetnek hétköznapi életvitelükre vonatkozóan is.
- A modern épületfelügyeleti rendszernek köszönhetően a szobák és a közösségi terek is csak akkor fogyasztanak energiát, ha azokat aktívan használják. Szintén az épületfelügyelet szabályozza a hőenergia-források termelését a külső időjárás és a rendelkezésre álló faapríték tükrében. A wellness részleg épületfelügyeleti rendszere a kihasználtság függvényében szabályozza az élményelemeket.
- Az esővíz hasznosítását új alapokra helyezzük úgy, hogy a hotelben két vízkör kerül kiépítésre. Mindenhova, ahova nem kell ívóvíz minőségű víz, ott az esővizet vagy a wellness részleg vízcseréjéből származó vizet hasznosítjuk újra, természetesen biológiai kezelést követően. Így 25%-os ivóvíz megtakarítást érhetünk el. A szennyvizet helyi ökológiai szennyvízkezelőnkben tisztítjuk. Nincs szükség vegyszerekre és szállításra.
- A keletkező hulladékot szelektív gyűjtés után újrahasznosítjuk vagy eljuttatjuk az újrahasznosítás helyszínére. Az ételmaradékból humuszt készítünk, melyet szintén helyben tudunk felhasználni.
- Az anyaggazdálkodásban szintén a hosszú távú, tudatos megközelítést részesítjük előnyben: a beszerzendő termékek teljes életciklusára vonatkozóan hozunk döntéseket. Az érték alapú anyaggazdálkodás magvát 3 pillér képezi megközelítésünkben:
- A helyi termékek használata a szállítás minimalizálását teszi lehetővé,
- A hatékony anyagfelhasználás a felhasználandó mennyiség optimális szinten tartása érdekében szükséges,
- A tudatos hulladékgazdálkodás a környezeti hatások minimalizálását célozza.
- Bevezetjük a Hulladék tőzsdét: vendégeink szelektíven gyűjtött hulladékát beszámítjuk az árba!